Zdecyduj, który fotograficzny smartfon jest najlepszy: wielki test porównawczy!

Namaste drodzy Komórkomaniacy, Filip Wisnander z Teleguru się kłania. W ramach współpracy z Komórkomanią chciałbym Was zaprosić do wzięcia udziału w wielkim teście porównującym fotograficzne możliwości najlepszych smartfonów na rynku.

Ile razy słyszeliśmy zapewnienia producentów, że to właśnie ich telefon ma najlepszy aparat i idealnie nadaje się dla zastosowań fotografii mobilnej? Ile różnych modeli było uważanych za "najlepszy fotograficzny smartfon" wśród Twoich znajomych oraz innych redakcji? Postanowiłem jednak zmierzyć się z marketingowymi mitami i raz na zawsze ustalić, który smartfon robi najlepsze zdjęcia!

Celem wyjaśnienia tak prestiżowej kwestii, zakasaliśmy rękawy, wyciągnęliśmy nieco już zakurzony latający dywan i udaliśmy się pod koniec grudnia ubiegłego roku do Królestwa Zachodzącego Słońca - Maroko. Efektem egzotycznej wyprawy jest ponad tysiąc fotografii, wykonanych przy akompaniamencie lokalnej, hipnotycznej muzyki, pięknej pogodzie i w klimacie „Baśni tysiąca i jednej nocy”. W tym miejscu warto dodać, że zawsze robione było po kilka zdjęć każdym aparatem, a następnie przeprowadzano selekcję – wybierane były tylko najlepsze z nich, dlatego są one reprezentatywne dla możliwości danego modelu.

Który więc smartfon okazał się najlepszym urządzeniem fotograficznym? Właśnie tutaj zaczyna się najlepsza zabawa! Teleguru przygotował specjalny test, żeby raz na zawsze zakończyć wieczny temat dyskusji (i wielu kłótni) wśród miłośników technologii oraz fotografowania. Jest on podzielony na dwie części – jedna z nich zawiera zdjęcia wykonane w różnych warunkach w ciągu dnia, druga natomiast fotografie zrobione w nocy i słabych warunkach oświetleniowych. Decyzja o rozłożeniu testu na dwa odrębne pojedynki została podyktowana wagą obu z nich (około 35 MB każdy). Dzięki temu udało się zniwelować bardzo długi czas oczekiwania na wczytanie aplikacji. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku wolniejszych łącz internetowych zalecana jest odrobina cierpliwości i poczekanie na załadowanie się zdjęć.

Istotne jest także dokładnie zapoznanie się z instrukcją, która wyjaśnia kilka ważnych kwestii, w tym oczywiście sposób korzystania z aplikacji fototestu i metodykę oceniania każdej z przedstawionych scen. Pamiętajcie przy tym, że test można zrobić tylko RAZ z każdego numeru IP, dlatego dobrze zastanowić się nad ostatecznym wyborem. Jednocześnie odradzamy wykonywanie testu przy pomocy urządzeń mobilnych – ich przeglądarki nie umożliwiają przesuwania lupy do przybliżania scen.

Selekcja telefonów, które ostatecznie znalazły się w teście polegała na kilku punktach. Wybrane były te modele, które są:

  • dostępne u polskich operatorów telekomunikacyjnych (stąd też brak np. fenomenalnej Nokii 808 Pure View, która niestety jest już praktycznie nieuchwytna);
  • uznawane za najlepsze fotograficzne smartfony (według producentów oraz innych serwisów);
  • bardzo wysoko notowane w naszych testach.

Zobacz również: LG G Watch R

Tym sposobem wyłoniono grupę „ośmiu wspaniałych”, do których zaliczyły się następujące urządzenia:

Apple iPhone 5S

Rozdzielczość 8 Mpix, jasność f/2.2, sensor 1/3”, dioda dual-LED, cyfrowa stabilizacja obrazu

Apple iPhone 6

Rozdzielczość 8 Mpix, jasność f/2.2, sensor 1/3”, dioda dual-LED, cyfrowa stabilizacja obrazu

HTC One M8

Rozdzielczość 4 Mpix (UltraPixel), jasność f/2.0, sensor 1/3”, dioda dual-LED

LG G3

Rozdzielczość 13 Mpix, jasność f/2.4, sensor 1/3”, dioda dual-LED, optyczna stabilizacja obrazu

Nokia Lumia 1020

Rozdzielczość 5 / 38 Mpix, jasność f/2.2, sensor 1/1.5”, dioda LED + ksenonowa lampa błyskowa, optyczna stabilizacja obrazu

Samsung Galaxy Note 4

Rozdzielczość 16 Mpix, jasność f/2.2, sensor ½.6”, dioda LED, optyczna stabilizacja obrazu

Sony Xperia Z1 Compact

Rozdzielczość 20.7 Mpix, jasność f/2.0, sensor ½.3”, dioda LED, cyfrowa stabilizacja obrazu

Sony Xperia Z3

Rozdzielczość 20.7 Mpix, jasność f/2.0, sensor ½.3”, dioda LED, cyfrowa stabilizacja obrazu

Waszym zadaniem, Drodzy Czytelnicy, jest pomoc w wyłonieniu najlepszego spośród najlepszych, a tym samym rozstrzygnięcie, który smartfon idealnie nadaje się do zadań fotograficznych.

UWAGA! TEST ZOSTAŁ ZAKOŃCZONY! Jednak Ci, którzy są ciekawi mogą go nadal zrobić (i ładnie poprosić o wyniki) :)

1. Fototest ze zdjęciami przeprowadzonymi za dnia.

2. Fototest ze zdjęciami przeprowadzonymi nocą.

Zachęcamy Was do składania propozycji na kolejne testy porównawcze.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Testy:

Goclever Insignia 550i - test i recenzja taniego phabletu Galaxy Note Edge - test i recenzja smartfona z ekranem krawędziowym Jakie nowości zobaczymy w Windows 10 Mobile? Samsung Galaxy A5 - wydajność i benchmarki Samsung Galaxy A5 - test ekranu Samsung Galaxy A5 – jakość wykonania i ergonomia HTC Desire Eye - test fotograficzny YotaPhone 2 - telefon o dwóch twarzach. Test i recenzja smartfona z ekranem E Ink Samsung Galaxy Note Edge - pierwsze wrażenia Sony Xperia Z3 Tablet Compact - 8-calowiec idealny? [WIDEO] Moto X 2014 - wideorecenzja Patriot FUEL Ion - test zestawu do bezprzewodowego ładowania iPhone’a 5/5S F-Secure Freedome to prosty sposób na anonimowość i ochronę danych [konkurs] Samsung Galaxy Note 4 - wideorecenzja Otterbox Defender - test mocnego etui dla iPada Honor6 - test i recenzja topowego smartfona za mniej niż 1500 zł Lumia 830 vs Lumia 735. Wideoporównanie Lumia 830: wideorecenzja Samsung Gear S - test i recenzja Cogito Classic - test analogowego zegarka z cyfrowym wyświetlaczem dla urządzeń z iOS oraz Androidem Galaxy S5 vs Galaxy Alpha - porównanie Motorola Moto X - test i recenzja telefonu Nokia Lumia 830 - test aparatu Samsung Galaxy Note 4 - lepszy od najlepszego [test i recenzja]